Održana Innovamare Akademija 2.0 u Šibeniku

21.10.2024.

Uspješno održana Innovamare Akademija 2.0: Šibenik kao središte inovacija u plavoj ekonomiji

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da je druga Innovamare Akademija, međunarodna radionica u plavoj ekonomiji, uspješno održana od 14. do 19. listopada 2024. na Veleučilištu u Šibeniku. Akademija, organizirana u sklopu strateškog projekta Innovamare u suradnji s Interreg projektom MareSkill, okupila je studente, stručnjake i predavače iz Hrvatske i inozemstva.

Sudionici su kroz šest dana usavršavali znanja i vještine vezane uz digitalnu i zelenu transformaciju plave ekonomije te primjenu inovativnih pomorskih tehnologija poput robotike i senzorskih sustava. Obradili su teme očuvanja oceana, održivog ribolova, obnovljive energije oceana i održivog turizma.

Predavanja su održali renomirani stručnjaci poput Frana Domazetovića s Geospatial Analysis Laboratory Sveučilišta u Zadru te Maria Špadine iz SeaCras-a, koji je predstavio inovacije u satelitskom praćenju kvalitete mora. Značajan naglasak stavljen je i na tehnološki transfer između znanosti i privatnog sektora, o čemu je govorila dr.sc. Petra Karanikić sa Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova, Sveučilišta u Rijeci.

Osim teorijskih predavanja, sudionici su se okušali u praktičnom radu – istraživanju na terenu pomoću dronova i brodova te analizi uzoraka uzetih na različitim lokacijama, uključujući brodogradilište i marikulturu. Posljednji dan bio je posvećen razvoju rješenja za smanjenje negativnog utjecaja plave ekonomije na okoliš, a polaznici su predstavili svoje projektne ideje pred mentorima i sudionicima.

Akademija je završila svečanom dodjelom certifikata, a sudionici su pohvalili radionicu kao izvrsnu priliku za razmjenu znanja, umrežavanje i profesionalni razvoj u ugodnom okruženju Šibenika. Organizatori su izrazili zadovoljstvo velikim interesom i najavili nastavak suradnje na sličnim projektima.

Više informacija o budućim projektima dostupno je na https://www.italy-croatia.eu/web/mareskillhttps://lnkd.in/dE4gfsfJ