Doktorski sveučilišni studij "Medicinska kemija"

Studij "Medicinska kemija" je novi poslijediplomski studij ne samo u Hrvatskoj, nego i u široj regiji, a osnivači ovog studija su partnerske organizacije: Sveučilište u Rijeci, Institut "Ruđer Bošković" i Fidelta d.o.o.. Ovaj novi studij rezultat je strategije Sveučilišta i otvaranja doktorskih studija potrebama izvan sveučilišne zajednice te realizacije bilateralnih ugovora o suradnji s Institutom "Ruđer Bošković" i Istraživačkim centrom "Fidelta d.o.o.". Svaka od ovih institucija ulaže u ovaj projekt svoje najbolje znanstvenike i nastavnike, ali i najkvalitetnije specijalizirane laboratorije i opremu.

Prvenstvena namjena ovog doktorskog studija je kvalitetno znanstveno obrazovanje sveučilišnih istraživača. Po završetku studija istraživači će biti osposobljeni da pored postavljanja i rješavanja znanstvenih zadataka budu u stanju napisati znanstveni projekt, organizirati rad istraživačke grupe, upravljati znanstvenim projektom i prezentirati znanstveni rad. Doktorski studij je izvor kvalitetnih i modernih sveučilišnih nastavnika, koji su spremni odgovoriti potrebama za sve višim standardima obrazovanja. Pored toga, ovaj studij obrazuje znanstvenike koji će raditi u biotehnološkim institutima, modernim farmaceutskim tvrtkama i galenskim laboratorijima, u javnom i privatnom sektoru. Oni će po završetku studija biti osposobljeni za samostalno vođenje znanstvenih projekata i činiti jezgre okupljanja istraživačkih grupa. Upisnici ovog doktorskog studija pored diplomanata iz područja prirodnih znanosti (kemičari, biokemičari, biolozi), mogu biti i studenti iz područja Biomedicine i zdravstva (sva polja i grane).

 

U inovativnost ovoga studija mogli bi istaknuti ranije opisani partnerski pristup u organizaciji i izvođenju nastave, kao i izvođenje nastave na engleskom jeziku. Sudjelovanje znanstveno-istraživačkog centra jedne svjetski poznate farmaceutske tvrtke omogućava visok nivo ekspertize u području istraživanja novih lijekova, a daje i šansu za zapošljavanje završenih studenata. Ne radi se samo o Fidelti d.o.o., nego i o drugim farmaceutskim tvrtkama u Hrvatskoj, ali i široj regiji.
   
Studij je organiziran u više modula, od kojih svaki donosi specifična znanja i vještine i u teoretskom i praktičnom dijelu. Istraživačke teme koje će studenti obrađivati tijekom studija su pripremljene unaprijed i na visokom su znanstvenom nivou. Za to se brinu nastavnici, voditelji modula i pojedinih kolegija, ali i drugi znanstvenici iz partnerskih institucija. Mentorski kapacitet ovoga studija je izrazito visok, što je garancija dobre prohodnosti i pravovremenog završavanja studija.

 


    

Interdisciplinarnost doktorskog studija je osigurana na nekoliko razina. Nju nalazimo u diplomskom obrazovanju studenata-upisnika, kvalifikaciji i ekspertizi nastavnika, različitosti znanstveno-istraživačkih projekata uz koje je vezana glavnina njihovog školovanja te u ponuđenim izbornim kolegijima studija.

Kolaborativnost studija proizlazi iz suradnje Instituta «Ruđer Bošković», Fidelta d.o.o. istraživačkog centra Zagreb i Sveučilišta u Rijeci (Medicinskog fakulteta i novo osnovanog Odjela Biotehnologija) u izvođenju ovog studija. Kolaborativnost programa očituje se i u pozvanim predavačima i izborima u naslovna zvanja predavača našeg doktorskog studija koji već sudjeluju u nastavi. Osim toga, u izbornim kolegijima želimo ponuditi izborne programe doktorskog studija «Biomedicina».

Partnerstvo s industrijom i poslovnim sektorom u ovom studiju je, također, evidentno. Fidelta d.o.o. predstavlja jednu bitnu kompaniju u svijetu u istraživanju i proizvodnji lijekova. Njihovo iskustvo predavača na ovom studiju i mentora pomoć je u visoko stručnom i znanstvenom obrazovanju koje će studentima omogućiti da se odmah po završetku studija mogu uključiti u rad u ovakvim kompanijama. Edukacija će im omogućiti, osim znanstvenog školovanja u specijaliziranom području, bolje poimanje i implementaciju novih tehnologija, te daljnje napredovanje u vlastitoj karijeri.

Povjerenstvo za poslijediplomski studij:

  1. Doc. dr. sc. Jelena Ban - predsjednica povjerenstva
  2. Izv. prof. dr. sc. Ivana Ratkaj (nositelj studija)
  3. Izv. prof. dr. sc. Rozi Andretić Waldowski
  4. Izv. prof. dr. sc. Nela Malatesti

Kontakt za poslijediplomski studij:  doktorski@biotech.uniri.hr 

Plan nastave 2023/2024:

Modul 1
Modul 2
Modul 3



Popis predmeta poslijediplomskog sveučilišnog studija Medicinska kemija

Minimalni kriteriji za odabir mentora

Obaveze studenata (2019.) 

Zahtjev za priznavanje ECTS bodova

Procedura od prijave teme do obrane doktorske disertacije

Pravilnik o doktorskim studijima (29. veljače 2024.)   



Odluka o visini školarine (2023.) 

Odluka o visini i namjeni upisnina u 2023./2024. akademskoj godini

Dokumenti za upis na studij (obostrani ispis!):
1. Upisni list
2. DZS obrazac 2023.
3. Ugovor o studiranju 
4. Potvrda uplaćene upisnine (opis plaćanja: "ime i prezime - upisnina" IBAN: HR3724020061400006958, model: 00, poziv na broj: OIB-2)
5. Potvrda uplaćene školarine (opis plaćanja: "ime i prezime - školarina za ___ godinu studija" IBAN: HR3724020061400006958, model: 00, poziv na broj: OIB-1)

Dokumenti za upis na višu godinu studija (obostrani ispis):
1. Upisni list
2. DZS obrazac 2023.    
3. Potvrda uplaćene upisnine (opis plaćanja: "ime i prezime - upisnina" IBAN: HR3724020061400006958, model: 00, poziv na broj: OIB-2)
4. Potvrda uplaćene školarine za prvi upis 2.-3. godine redovnog studija, odnosno 2.-5. godine izvanrednog studija (opis plaćanja: "ime i prezime - školarina za ___ godinu studija" IBAN: HR3724020061400006958, model: 00, poziv na broj: OIB-1)
Dokumente za upis u višu godinu dostaviti u pdf formatu na: doktorski@biotech.uniri.hr 





Konačne verzije obranjenih doktorskih radova dostupne su na digitalnom Repozitoriju Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci.

Doktorski radovi u postupku obrane: 

18.1.2023. Rastija Ana: "Ispitivanje uloge proteaze BACE1 u patogenezi rijetke nasljedne neurodegenerativne bolesti Niemann-Pick tip C"  (rad obranjen 21.3.2023.)

19.1.2023. Micek Vedran: "Pojedinačni i kombinirani učinci mikotoksina (okratoksina A i citrinina) i antioksidansa resveratrola na ekspresiju prijenosnika organskih aniona u bubrezima štakora"  (rad obranjen 10.3.2023.)

20.1.2023. Zubković Andreja: "Analiza miRNA domaćina i herpes simpleks virusa 1 tijekom produktivne i latentne infekcije" (rad obranjen 29.3.2023.)

27.1.2023. Kralj Juran: "Sveobuhvatni model stečene otpornosti na karboplatinu in vitro kao eksperimentalni alat za određivanje novih ciljeva za terapiju raka jajnika" (rad obranjen 13.3.2023.)

4.4.2023. Šešelja Kate: Učinak nedostatka trefoil faktor 3 proteina na jetru i hipokampus miševa izloženih kratkotrajnom tretmanu visokomasnom hranom 

4.4.2023. Kurtović Matea: 
Jedinstveni i preklapajući ciljni geni transkripcijskih faktora GLI1, GLI2 i GLI3 u melanomu čovjeka 
 (rad obranjen 22.5.2023.)

4.5.2023. Đukić Anamarija: Interactions of HPV E6 Oncoproteins with Binding Partners: Implications on E6 Stability and Cellular Functions  (rad obranjen 7.7.2023.)

31.5.2023. Cedilak Andrea: Reprogramiranje homeostaze i regeneracije kože uporabom nove tehnike mikro-transplantacije stanica  (rad obranjen 13.7.2023.)

13.9.2023. Mohović NikolinaCrosstalk of TDP-43 and Optineurin in Amyotrophic Lateral Sclerosis Models (rad obranjen 8.11.2023.)

13.9.2023. Baričević ZrinkoIdentification, classification and quantification of developing postanal cortex of Monodelphis domestica with isotropic fractionator method  (rad obranjen 27.10.2023.) 

1.2.2024. Erben Antonija: Sinteza i fotokemija oligopeptida i njihova potencijalna primjena u dijagnostici i terapiji 

11.3.2024. Vidatić Lea: Karakterizacija neuropatoloških značajki novog mišjeg modela bolesti Niemann-Pick tipa C s deletiranim genom BACE1  

4.4.2024. Rokić Filip: Stanični mehanizmi uklanjanja mRNA i proteina SAHH kod pacijenata s nedostatnom aktivnosti S-adenozilhomocistein hidrolaze








 
.